Kromě měření radonu provádíme dataloggerem Wohler KM 410 měření koncentrací CO2, CO, teploty vzduchu, relativní vlhkost vzduchu, případně teploty mokrého teploměru. Zvýšené koncentrace CO2 jsou signálem špatného větrání. Z měření dostáváme časovou závislost naměřených hodnot:
Se snahou o snížení úniků tepla ze staveb dochází k jejich stále většímu utěsňování. Na místo původních prodyšných obvodových plášťů z přírodních materiálů (kámen, cihla, dřevo, …) používáme materiály s vysokým difusním odporem. Stará netěsná dřevěná okna jsou nahrazována novými těsnými (plastová, eurookna, hliníková). Důsledkem je malá výměna vzduchu. Ta může způsobit:
Přestože doporučení hygieniků a tvůrců norem jsou 0,3-0,5 násobná výměna vzduchu za hodinu, většina současně stavěných domů má 0,1. Výrobci oken předepisují v návodech na použití větrání několikrát denně, jde spíše o alibistická doporučení, v praxi těžko proveditelná.
Se snahou o snížení úniků tepla ze staveb dochází k jejich stále většímu utěsňování. Na místo původních prodyšných obvodových plášťů z přírodních materiálů (kámen, cihla, dřevo, …) používáme materiály s vysokým difusním odporem. Okna se stala mnohem těsnějšími a instalace speciálních prvků zajišťujících výměnu vzduchu naráží na jejich vysokou cenu. Důsledkem je zvyšování koncentrací škodlivých plynů:
Přítomnost výše zmíněných látek se dá měřit. Pro posuzování kvality vzduchu a účinnosti větrání je nejsnazší provést měření koncentrací CO2 ve vzduchu. Je to snadno zjistitelný plyn a z jeho koncentrace lze předpokládat přítomnost ostatních, hůře zjistitelných látek.
Oxid uhličitý je běžnou součástí vzduchu ( čerstvý-venkovní-vzduch má cca.400 ppm). CO2 vzniká oxidací organických látek. Do vnitřního prostředí staveb se dostává jako produkt dýchání lidí, zvířat a rostlin (v lidském dechu je ca.50.000 ppm). Při omezeném větrání dochází ke zvyšování jeho koncentrací. S tím mohou být spojeny projevy:
Oxid uhličitý se používá jako indikační veličina pro posuzování vnitřního prostředí, umožňuje posuzovat úroveň větrání, protože se jeho koncentrace dá snadno měřit. Pokud je podezření na jiné škodlivé veličiny měří se následně.
Pro měření koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu se dnes se používají nejčastěji elektronické měřiče.
Jak se dá snížit koncentrace CO2 a dalších škodlivých látek v obytných místnostech? Máme dvě možnosti, jak jejich koncentraci udržet na přijatelné úrovni:
Dnes je nejběžnější větrání okny. Předpokládáme, že venkovní vzduch má nižší koncentrace CO2 a škodlivých látek. V zimním období nám spolu s vnitřním vzduchem z domu odchází i teplo, což zvyšuje náklady na vytápění.
Lepší, avšak investičně nákladnější, je větrání nucené, přes domovní rekuperaci.
Zajímavým kompromisem je nucené větrání pomocí větracích štěrbin a centrální odsávací jednotky. Je investičně méně nákladné než rekuperace, nevrací teplo do systému, zajišťuje potřebnou výměnu vzduchu, je hygienická a oproti větrání okny úspornější. Zdařilé je např.: http://www.bristec.cz/system-aereco. Má několik výhod. První je přívodu venkovního vzduchu přímo do pobytových místností. Větrání je permanentní, umí reagovat na vlhkost vzduchu v objektu a tak vede k jejímu snížení. Zamezuje vzniku plísní a v konečném důsledku u některých objektů může překvapivě vykázat i úsporu nákladů na vytápění. Ve všech případech přispívá ke zdravějšímu vnitřnímu prostředí. Pokud systém doplníme o tepelné čerpadlo můžeme celoročně získat levný zdroj na teplo pro ohřev teplé užitkové vody. Nabízíme ještě možnost využití větrání se solárními kolektory. V době svitu sluníčka mohou ušetřit za ohřev vzduchu a jejich instalace je finančně méně náročná než v případě rekuperace. Úsporu lze zajistit i automatickým ovládáním.
Je teoretická možnost používaná na ponorkách a v kosmických lodích, u bytů je zatím příliš nákladná.